Początki Dobrego Ziela
Jak zmienić hobby w sposób na życie?
Jak to zwykle bywa, wszystko zaczęło się od pasji do napoju, jakim jest yerba mate. Dobre Ziele to polski sklep z yerbą, który nie został założony tylko ze względu na zysk. To była raczej ewolucja pasji do dzielenia się mate. Wszystko zaczęło się w czasach studenckich, od zamawiania yerby razem ze znajomymi. O pobudzających właściwościach tego napoju nie trzeba nikogo przekonywać, zwłaszcza podczas nauki do egzaminów. W tym czasie nie było zbyt wielu sklepów sprzedających yerbę, nie pozostawało więc nic innego, jak zamawiać online. Jak wiadomo, im większe zamówienie tym lepsza cena i tak krąg zainteresowania yerbą zaczął się powiększać. W pewnym momencie w mieszkaniu po prostu zaczęło brakować miejsca. Stąd potrzeba stworzenia przestrzeni dla yerbopijców. Na początku był to tylko sklep stacjonarny w Krakowie, później zaczęliśmy sprzedawać yerbę także w internecie. Obecni na rynku od 6 lat, łączymy pasję i yerbopijców w Polsce i, coraz częściej, na świecie.
W Dobrym Zielu wierzymy, że yerba została stworzona, aby się nią dzielić. W Ameryce Południowej żaden inny napój nie posiada tak wyjątkowej symboliki. Można za jej pomocą wyrazić tyle różnych emocji, np. przyjęcie do kręgu znajomych, wyznanie miłości, ostrzeżenie, ochłodzenie relacji. Ale przede wszystkim jest to jeden z tych małych miłych gestów, które możemy świadczyć sobie na co dzień, wystarczy podzielić się materem pełnym najlepszego zioła.
Co oznacza Dobre Ziele?
Nazwaliśmy nasz sklep Dobre Ziele, bo to najlepsze ziele na świecie! Jest to lekko dwuznaczne określenie, po hiszpańsku yerba mate oznacza zioła w naczyniu. W Polsce jednak ziele oznacza też inne, mniej legalne używki. Policjanci byli również częstymi gośćmi, jednak w końcu zrozumieli, że yerba to coś zupełnie innego, niż trawa. Niektórzy funkcjonariusze przychodzą do dziś, już jako stali klienci :).
Naszym logo jest uśmiechnięta tykwa, nazwana Pan Siorb, od charakterystycznego dźwięku, nieobcego nikomu popijającemu yerbę. Znak powstał na jakimś nudnym wykładzie w czasie studiów, dziś posiada pełnowymiarową, pluszową postać, a ostatnio pomogliśmy mu nawet znaleźć towarzyszkę życia. Ogłosiliśmy konkurs w klimacie reality show, “Pan Siorb Szuka Żony”. Nasi sympatycy przysłali nam w odpowiedzi ręcznie wykonane, niezwykle pomysłowe kandydatki na małżonki.
Yerba Mate w polskich barwach
Można zastanowić się, dlaczego yerba mate zyskała popularność w Polsce, skoro to tak daleko od Ameryki Południowej. A jednak, w XIX w. do Argentyny przybyła rodzina Szychowskich. Jan Juan Szychowski założył plantację La Cachuera, znaną z produkcji yerby Amanda. Do dziś opakowanie Amandy Con Palo nieprzypadkowo jest w barwach biało-czerwonych, bo to barwy polskiej flagi. A wersja Sin Palo to flaga argentyńska. Od lat 90-tych yerba mate zyskuje coraz większą popularność w Polsce.
Im więcej osób, które piją Yerba Mate, tym lepiej
Dobre Ziele to nie tylko sklep, to także współpraca pomiędzy pasjonatami yerby. Pośród nich wyjątkowa jest Meta Mate, międzynarodowy kolektyw, który specjalizuje się w produkcji organicznej mate ręcznie obrabianej i zbieranej z naturalnie występujących drzew Ostrokrzewu podczas pełni Księżyca.
Sklep jest także miejscem, gdzie spędzamy całe godziny rozmawiając o yerbie. Angażujemy się na wiele sposobów w inicjatywy pomagającej szerzyć dobre słowa o naszym ulubionym zielu. Przygotowujemy materiały wideo, piszemy artykuły, a nawet prowadzimy warsztaty. To wszystko robimy z przekonaniem, że im więcej ludzi będzie pić yerbę, tym lepszym miejscem będzie świat.
Cały czas staramy się urozmaicać wybór, gdyż patrzymy na yerbę oczami użytkownika, a nie tylko sprzedawcy. Sami jako pierwsi testujemy nowe gatunki, pite z użyciem różnych naczyń czy bombilli. Stąd tykwy i palo santo grawerowane w folkowe wzory i nie tylko. Każdy kraj–producent ma inny susz, inny sposób jego przyrządzania, akcesoria. I to jest piękne!
Stworzyliśmy także grę, w duchu oldschoolowych arcade games “Pan Siorb – Droga do rozbudzenia”, która polega na zbieraniu listków do tykwy, aby móc zaparzyć yerbę.
Można przyjść i przywitać się z nami w krakowskim sklepiku przy ul. Kremerowskiej, zawsze też warto odwiedzić www.dobreziele.pl
One thought on “Jak Dobre Ziele zmieniło swój mały sklep w duży biznes”
Comments are closed.